DOSTATEK SVĚTLA V PRAXI + TIPY

04.07.2022

Následující článek je součástí ,,zelené" knihy

REKALIBRACE LIDSKÉ BYTOSTI (2)

Následující text navazuje na předchozí článek KLÍČOVÉ VLASTNOSTI PŘIROZENÉHO SVĚTLA.


Přirozený cyklus světla a tmy (cirkadiánní rytmus, CR) nám může napovědět, jak ideálně trávit den nebo jak se připravit na noc a kvalitní spánek. Světelné spektrum (poměr vlnových délek) a celková intenzita světla ovlivňuje naši hormonální regulaci a energetické hospodaření organismu. Důležitou roli hraje také strava - její skladba (poměr živin), množství i časování.

Je evidentní, že nežijeme každý den v ideálním světě s dostatkem přirozených podnětů, které potřebujeme. Máme práci, rodinu a mnoho povinností. A někdy také špatnou náladu nebo málo energie. A právě v rovině psychiky a zdraví může světlo velmi pomoci. Po teoretické části o světle pojďme přejít k praktickým informacím - jaké jsou ideální světelné podmínky a jak se jim alespoň přiblížit.


VENKU JE VŽDY VÍC SVĚTLA NEŽ UVNITŘ

Bez ohledu na roční období je ideální být venku co největší část dne. Pobyt venku je spojen s pohybem, čerstvým vzduchem a přirozeným slunečním svitem (i když je pod mrakem). Je mi jasné, že ne všichni můžeme být přes den venku, protože většina z nás pracuje standardních osm hodin denně v kanceláři pod umělým osvětlením a v horším případě ještě s klimatizací.

Mohu ti doporučit vyhradit si čas kolem pracovní náplně pro chvilkový pobyt na přirozeném slunci nebo světle. Já jsem například chodila každé ráno 20 min na zastávku, přestože jsem měla jednu hned u baráku. Pak jsem dojela na místo výkonu, a než jsem vkročila do kanceláře, chvilku jsem si postála v paprscích vycházejícího Slunce. Pracovní pauzu jsem trávila co nejvíc venku, kde jsem konzumovala svůj donesený oběd.

I když nesvítí Slunce, venku je vždy mnohem více světla než uvnitř. A hlavně - přirozeného světla.

Při teplotách kolem bodu mrazu jsem šla ven, sedla si na deku a chytala sluneční paprsky. Kombinovala jsem slunění a otužování. A nejvíc v době, kdy jsem byla nemocná. Dobře si totiž uvědomuji benefity pobytu na Slunci. A rada typu ,,obleč se, nebo nastydneš", nemá pro mě žádnou váhu. Pak jsem to vychytala.

Když už mi byla zima, ale věděla jsem, že potřebuji strávit na slunci víc času, abych si ,,dobila baterky", zalezla jsem domů. Mám výhodu, že mi svítí slunce do pokoje. Otevřela jsem okna dokořán a sedla si do proudu světla. Když jsem na tom byla zdravotně a psychicky nejhůř, trávila jsem takto velmi mnoho času. A v důsledku toho jsem byla v březnu/dubnu opálená víc, než v létě od moře. Pozn.: Okno je potřeba otevřít, protože sklo blokuje UV část slunečního spektra, která je důležité např. pro syntézu vitaminu D.


DOSTATEK SVĚTLA PRO PRÁCI

Abych měla doma dostatek světla, pořídila jsem si plnospektrální zářivku, pod kterou jsem si četla, když jsem se v prosinci 2019 dostávala z fyzicko-psychického přetížení. Tu dobu jsem se dozvídala o SAD - sezónní afektivní poruše, která je spojena s nedostatkem světla (popisuji v dalším článku) a tak jsem světlu věnovala skutečně hodně pozornosti.

Vzhledem k situaci posledních dvou let pracuje mnoho z nás z domova víc než dřív. To nemusí být vždy výhra. Například eliminace každodenního cestování může být výhoda, pokud tím trávíš mnoho času. Zároveň také nevýhoda, pokud cesta na dopravní prostředek byla jednou z tvých hlavních denních aktivit. Také je to možnost k načerpání ranních paprsků. Zkrátka home office dokáže pořádně zahýbat s celkovým denním režimem, navíc eliminuje sociální interakci s ostatními.

Když jsem začala pracovat doma, po pár dnech strávených nad tabulkami v excelu mě velmi pálily oči. To se ještě zhoršovalo, pokud bylo zataženo celý den, šero i v pravé poledne a nebylo vidět Slunce. Naštěstí mám jednu obrovskou výhodu, která z poloviny vyřešila můj problém.

Ta spočívá v tom, že od té doby, co jsem po podnájmech, můj byt je jako tetris. Mohu kdykoli vzít libovolnou část nábytku a přesunout ji jinam. Třeba loni na jaře, když jsem se stěhovala, využila jsem celý prostor podél okna na čerpání slunečních paprsků. Žádný stůl ani jiný kus nábytku mi nesměl k oknu. Posouvala jsem se se Sluncem a měla ho tak pro sebe od 8 do 3 hodin odpoledne. (Nepotřebovala jsem stůl u okna, protože jsem u něj neseděla.) Poté, co mě začaly pálit oči, přesunula jsem k oknu dva stoly. - To byla jedna část. Velmi to pomohlo s navýšením světelnosti, protože s každým metrem dál od okna se intenzita světla (luxy) radikálně snižuje.

Zároveň jsem cítila, že bude potřeba zaměřit se na světelnou hygienu. Pronajala jsem si dvě biodynamické žárovky Vitae od Hynka Medřického, které mají 3 režimy, které se liší teplotou chromatičnosti a intenzitou světla. Jedna žárovka tak poslouží na svícení přes den, večer a před spaním. Nicméně tento světelný zdroj je určen pro lokální svícení do lamp, ne k větší náhradě denního světla (např. stropní svítidlo). Toto mi vyřešilo kvalitu světla večer a před spaním.

Další krok: Pořídila jsem si dvě žárovky s vysokým světelným tokem, které osvítí mou pracovní plochu. Nejde jen o to, že bych neviděla na práci, spíš se jednalo o nedostatek světla a s tím spojenou únavou (celkově a hlavně oči). Tzn. že jsem přetěžovala své smysly, abych dosáhla stejného účinku jako v přirozeném proudu světla.


PAUZA PRO TĚLO A OČI

Kromě přesunutí pracovního stolu co nejblíže k oknu a doplnění světla z umělého zdroje (co nejbližšímu parametry v porovnání se Sluncem), mohu doporučit zařazení krátkých procházek. Pohyb podpoří cirkulaci krve, prodýchání zajistí dostatečný přísun kyslíku, okysličí se mozek a skrz světlo dostane tělo impulz, že je den a je třeba tvořit energii.

Ideální je kombinovat krátké přestávky s lehkým otužováním, kdy se obléknu o něco méně a vyrazím ven na pár minut. V létě možno zařadit studené sprchy. Též je vhodné dívání se do dáli, protože zbylých 8 hodin koukáme do monitorů 30-50 cm před sebe. (Pak se divíme, že máme krátkozrakost. Mozek se přirozeně zbavuje všech nepotřebných funkcí, takže pokud si chceš zachovat orlí zrak, vyplatí se dopřát očím i jinou aktivitu, než jen koukání do monitoru.)


DISPLAYE

Za poslední roky nastala obrovská revoluce ve vývoji mobilních telefonů. Ještě nedávno jsme měli doma jen pevnou linku, pak tlačítkový mobil a nakonec mobilní telefon s displayem. Měli jsme čtečky elektronických knih s elektronickým inkoustem (což simulovalo papír a nezatěžovalo oči) a hned na to tablety (to je ta horší varianta). Počítač obrovský jako místnost se zmenšil na pracovní notebook, který se dá nosit všude s sebou.

I technologie displayů jde dopředu mílovými kroky. Objekty na monitoru jsou jasnější a jemnější. Jenomže... Intenzita, kterou vyzařují displaye všech moderních zařízení, je velmi vysoká.

O vlivu modrého světla na spánek se začíná mluvit nejen z hlediska uměle vyrobených světelných zdrojů, ale také právě co se týče používání mobilních telefonů před spaním, pozdní práce u notebooku nebo sledování televize pozdě večer. Neřkuli zvěrstvo, které provádí někteří jedinci - usínání u televize. (U té nejde zdaleka jen o škodlivost světla, ale také o informace, které vstupují do podvědomí - bez našeho vědomí.)

Naštěstí stejně tak, jako se vyvíjí a inovují elektronické přístroje, jde vpřed také výzkum v oblasti modrého světla a možnostech jeho blokování tak, aby nenarušovalo spánek. (Více informací v dalším článku.)


Kateřina Lite / SimplyMyWorld.cz