SVĚTLO JAKO LADIČKA PSYCHIKY

04.07.2022

Následující článek je součástí ,,zelené" knihy

REKALIBRACE LIDSKÉ BYTOSTI (2)

Následující text navazuje na předchozí články KLÍČOVÉ VLASTNOSTI PŘIROZENÉHO SVĚTLA a DOSTATEK SVĚTLA V PRAXI + TIPY


Přirozené světlo je pro nás velmi důležité a nelze ho nahradit kde jakým světelným zdrojem. Ráda bych nyní navázala něčím, co se nazývá SAD (season affective disease) neboli sezónní afektivní porucha. Ta se hlásí o slovo nejčastěji v období podzimu a zimy, kdy se zkracuje den a prodlužuje noc - dochází k významnému úbytku světla a slunce.

Období podzimu (vše v přírodě se zpomaluje) a zimy (příroda odpočívá) je čas, kdy i my lidé cítíme výrazný útlum. Poté, co jsme nabíjeni světlem Slunce přes léto (je brzy světlo a stmívá se pozdě večer), přichází temné období roku. Temné ne proto, že by bylo špatné nebo zlé. Ale proto, že je výrazně méně světla.


LIDSKÝ TVOR PODÁVÁ VÝKON CELOROČNĚ

Vše v přírodě podléhá čtyřem ročním obdobím. Tedy, skoro vše. Jsou tu jistí tvorové - říkají si lidé. Jejich systém je nastaven tak, že pořád pracují a jsou neustále nuceni podávat výkonVstávají po celý rok na zazvonění budíku ve stejný čas, bez ohledu na to, jestli je venku světlo nebo tma. A naopak večer svítí světlem, které obsahuje nevhodné vlnové délky, což mate jejich hormonální systém.

Ano, to jsme my. Bytosti Země, které si mysleli, že vyzrají nad přírodou a jejími zákony. Jenže i nás ovlivňuje střídání ročních období. Proto jsme ve světlé části roku nabití energií, máme lepší náladu a pouštíme se do výzev s větší vervou. Pobyt na slunečním světle nám totiž odpustí kdejaký (dietní) prohřešek a zlepšuje náladu.

V zimě to víc drhne. Kolikrát není vidět slunce několik dní a šedá obloha propouští jen malé množství světla.

Temné období ukolíbá přírodu ke spánku a nás vede do nitra duše. Je to čas odpočinku, sebereflexe, integrování a hloubání. Čas dobíjení baterek, ale zevnitř. Čas poznávání sebe sama. Stromy (většina) a rostliny nemají listy, fotosyntéza neprobíhá. Příroda odpočívá a my bychom měli také.

Pokud jsme v tomto období nuceni podávat velké výkony, ať už na fyzické nebo duševní úrovni (manuální práce/zapojujeme mysl), obojí jsou procesy, které ,,žerou baterky" víc než v létě. Respektive nemáme k dispozici tolik světla, abychom se mohli efektivně dobíjet. 

Únava a vyčerpání může vést k výkyvům nálady, chmurným myšlenkám, pocitu, že nic nemá smysl, až k depresím. Kor pokud člověk dělá práci, která ho nebaví (vyčerpává ho činnost, šéf, kolektiv...). Pokud je ve vztahu, který nefunguje. Může to být cokoli, co nám bere energii. A každý z nás ví, co to je.

Z vlastní zkušenosti vím, jaké kvantum energie dokáže sežrat ,,roztočená" mysl. Přemýšlím, přemýšlím a pak... Jsem tak vyčerpaná, že můžu jít spát. Zažila jsem nejedno takové období a nepřeji to nikomu. 

Toto je pro mě hmatatelný důkaz, jak moc potřebujeme světlo a Slunce. Jako by zažehávalo, podněcovalo a vyživovalo tu jiskru uvnitř nás. Když mi bylo nejhůř, šla jsem na Slunce. Dobila jsem si baterky a uspořádala myšlenky.


VYVENČI DEPKU

Problém je, že čím víc se člověk cítí hůř a smutněji, tím míň se mu chce ven. Takové to ,,vím, že by mi bylo venku líp, ale nedokážu se vyhrabat z postele". A proto pamatuj:

I v to nejtemnější poledne, kdy je zataženo, je venku mnohonásobně více světla, než v místnosti, kde jsi zalezlá/ý, jak červ v zemi.

Troška pohybu v podobě malé procházky roztočí ozdravné procesy v těle i mysli. Proto se mi líbí výraz ,,jdu se provětrat". Pobyt venku z nás vyžene zkažený vzduch, který je plný těžkých emocí. Nebo ,,pročistit si mysl". To je taky velmi pěkné vyjádření toho, co se děje. Nyní to beru tak, že když jdu na procházku do lesa, jdu se ,,vyprat". Vždycky mi to pomohlo. Někdy více, někdy méně. Ale vždy. Když zůstaneš doma, budeš jen podporovat svůj stav a emočně hnít zaživa. Tma potřebuje být prosvětlena.

Léčba světlem není žádnou novinkou i když se o ní zatím tolik nemluví. Existuje od pradávna. Dříve ve formě slunce a slunečních chrámů, kam lidé chodili odpočívat, načerpat sílu a propojit se se slunečním bohem. Nyní si můžeme díky pokroku v technologiích pomoci světelnými zdroji.

Pobyt na denním světle, zdá se, nás též chrání před negativním působením umělého osvětlení večer. Stejně tak časově omezené jedení slouží jako prevence nemocí.

(Rozepíšu podrobněji v navazujících textech)


CO TEDY UDĚLAT?

Primární možností je tedy vystavení se dennímu světlu a slunečním paprskům. Dále se dá použít domácí světelná terapie. Kup si plnospektrální světelný zdroj o vysoké intenzitě světla, sedni si pod něj a per to do sebe. Můžeš si třeba číst nebo jen tak odpočívat. Pár minut denně může velmi pomoct přečkat období nedostatku světla a zachování si psychického zdraví. Pokud disponuješ větším finančním obnosem, dají se pořídit plnospektrální světelné panely, které se v dnešní době úspěšně používají pro fototerapii.

Plnospektrálním světlem můžeš také nechat nabíjet vodu a pak ji pít. Bylo provedeno nesčetně pokusů a důkazů, že voda je nositelem paměti a informací. Pokud osvítíš vodu a poté vypiješ, dostane se tak do tvého těla a buněk nejen voda samotná, ale také světlo, které absorbovala. Velmi ráda nabíjím vodu na denním slunci, ze kterého se kromě barevných složek bílého světla dostanou do vody i další kódy a informace.


Kateřina Lite / SimplyMyWorld.cz