Životopis 

Narodila jsem se v Praze v roce 1989 do rodiny se zájmem o celostní či alternativní přístup k člověku a jeho zdraví. Na základní škole jsem velmi rychle pochytila lásku k chemii. Oblast výživy, výroba potravin a jejich kvalita byla doma často diskutována. 

Takže Střední průmyslová škola potravinářských technologií v Praze - obor Analýza potravin - byla jasnou volbou. Neváhala jsem ani minutu. Protože jsem si oblíbila toto zaměření a naplňovalo mě jeho studium, pokračovala jsem na VŠCHT Praha v oboru Potravinářská a biochemická technologie se zaměřením na analýzu potravin (bc.) a dále magisterské studium oboru Kvalita a bezpečnost potravin

Po vystudování magisterského programu jsem nastoupila na doktorské studium a na podzim 2014 odjela na stáž do zahraničí. Tam jsem se zabývala sledováním vzniku procesních kontaminantů v tucích a olejích během tepelné úpravy.

V průběhu prvních měsíců práce v laboratoři jsem začala pochybovat, zda to, co dělám, má vůbec smysl. Šlo mi o reálný přínos na úrovni společnosti. Něco, čím bych mohla přispět. Obohatit svět. A z mého vnitřního přesvědčení tato práce nebyla tím, co bych si přála.

Po návratu ze stáže jsem pokračovala v prezenční formě doktorského studia až do 4. ročníku. Nutno podotknout, že jsem chtěla se studiem seknout už od 1. ročníku. To jsem také udělala zanedlouho, kdy jsem si odskočila na pár měsíců na brigádu do čajovny. Netušila jsem, že to bude takový mordor. Takže jsem se velmi rychle vrátila zpět do školy, kde jsem zároveň dostala nabídku práce jako přivýdělek. Zabývala jsem se stanovením profilu mastných kyselin se zaměřením na omega-3 mastné kyseliny v řasách, vejcích a krmivu. Jindy jsem se věnovala analýze hlavních živin (především kvalita a obsahu tuku ve vybraných komoditách) a stanovení bílkovin.

V rámci doktorského studia jsem si také vyzkoušela roli ,,asáka" při vedení laboratorních úloh z analýzy potravin či jako konzultant projektů, bakalářských a diplomových prací. 

Na konci 4. ročníku doktorského studia jsem se rozhodla přejít na kombinovanou formu. Našla jsem si brigádu na recepci v jednom z pražských gymů, kde jsem poté pracovala pár měsíců na full time. Cítila jsem ale, že to není ono.

Během jednoho měsíce se mi rozpadl celý život - rozchod, stěhování ze společného bydlení do spolubydlení a můj první velký ,,dream" job. Poslala jsem životopis do potravinářské firmy v oblasti výzkumu a vývoje nutričně kompletní náhrady stravy. A vzali mě hned.

Byla jsem v týmu, který by si každý přál a děkuji za to. Nicméně po dvou letech se okolnosti vyvinuly tak, že jsem cítila, jak se blíží nevyhnutelná změna. Než padlo finální rozhodnutí, zkusila jsem ještě zůstat na této pozici 3 dny v týdnu. Zbytek času jsem měla v plánu věnovat svým projektům. Nicméně tento zkrácený režim trval jen jeden měsíc, než jsem odešla nadobro.

Odešla jsem odtamtud s nulou na účtě, bez vize, co dál nebo jisté pozice někde jinde. Každý mi říkal, že jsem blázen. Opouštět pracovní místo v této době (byl květen 2020). Řeči typu ,,nikde tě nevezmou" jsem ignorovala a nepřipouštěla si takovou možnost. Bylo víc než jasné, že odchod na začátku září je jediná jistota. Zhruba uprostřed září jsem si vyřídila registraci na úřadu práce a potřebné napírování. Ještě ten samý týden mi přišla nabídka na nový job, který jsem vzala. Tak jsem plynule navázala na své předchozí pracovní zkušenosti v oblasti R&D.

Je to tedy celkem už 15 let intenzivního vzdělávání se v oblasti potravinářství - od analýzy a chemii potravin, přes výživu a dietologii, zbožíznalství, biochemii, po výrobu a technologii. Tím to ale zdaleka nekončí. Spíš bych řekla, že ty roky studia jsou docela dobrý informační základ. Kromě toho jsem opravdu vděčná za ty stovky hodin praktických laboratoří - od analýzy potravin, fyzikální chemii a biochemii, přes chemické inženýrství, po (mikro)biologii. K tomu se vztahuje i zpracování a reportování výsledků a psaní odborných textů.

Během posledních let jsem si čím dál více uvědomovala důležitost stravy jakožto zásadního faktoru ovlivňujícího zdraví a kvalitu života. Poté se přidal pohyb, otužování a v posledních dvou letech mě velmi zaujala oblast spánku a také světelná hygiena. Zprvu roztříštěná pozornost k mnoha tématům, která spolu zdánlivě nesouvisela, jsem se dostala ke komplexnímu pohledu na lidský život. Tato témata doplnila práce s emocemi, psychikou a energetikou člověka. Ovšem na nějaké techniky a striktní režim mě neužije. Preferuji ušít si techniku na míru" právě v daném okamžiku. Ta se odvíjí od mé dosavadní intuitivně-vědomostní databáze.

V roce 2019 jsem se začala naplno věnovat blogování, kdy také vznikly podklady pro první díl knihy Rekalibrace Lidské Bytosti. Začala jsem psát o přístupu ke stravě, o snech, otužování, o chůzi naboso, spánku a světle, o imunitě, o každodenním životě. V roce 2020 přibyla témata mysl, emoce a jejich vliv na naše fungování nebo energetika lidského organismuTémata obsažená v knize zároveň nabízejí možnosti, jak se znovu propojit s přírodou a se zemí, od které jsme se tolik odklonili stylem života v posledních letech. Věřím, že obnovení tohoto spojení, respektování přírody a jejích zákonitostí a vážení si darů, které nám poskytuje, je jedinou cestou k zachování našeho zdraví a lepší budoucnosti.

Po vydání 1. dílu Rekalibrace v červenci 2020 jsem potřebovala změnit režim. Začala jsem chodit na dlouhé procházky. To jako by způsobilo, že se mé mozkové obvody s různými tématy více propojily. A já jsem začala vidět další souvislosti. A taky mezery ve znalostech či jednotlivých přístupech k člověku. Chodila jsem po Praze a zaznamenávala si myšlenky do mobilu. Ty se později staly součástí 2. dílu.

V rámci své ,,pracovní pauzy" jsem začala dávat dohromady podklady pro osobní konzultace. Mým cílem bylo spojit všechny znalosti a zkušenosti, které jsem doposud načerpala a vmáčknout je do jednoho projektu. Situace ale vedla k tomu, že z konzultací sešlo. Rozhodla jsem se tedy předat vše v další knize - Rekalibrace Lidské Bytosti (2), která obsahuje praktické informace k optimalizaci životosprávy se zaměřením na cirkadiánní rytmus/spánek/ stravu a zároveň dalece přesahuje témata hmoty a fyzické reality. Tato kniha, kterou nazývám učebnicí novodobé medicíny, vyšla v březnu 2021.

Vždy mezi vydáním knihy a začátkem další tvorby nastává období vakua, kdy nic netvořím a nic mi nedává smysl. Je to takové ,,hluché období" bez radosti a naplnění.  Jako by byla třeba integrace všeho, co nastalo. To trvá většinou 1,5 - 2 měsíce. Poté mi samovolně začnou přicházet nápady, jak dál pokračovat.

V současnosti jsem započala tvorbu 3. knihy a tuším, že bude postupně následovat další materiál. (Bylo by hezké vytvořit 9 dílů - mé životní číslo).  Proto jsem se rozhodla vytvořit knižní Edici Rekalibrace, která bude zastřešovat jak již vydané, tak budoucí knihy s tímto tématem. Je to možnost, jak dostávat informace ven v ucelenějším formátu, než ve formě průběžně publikovaných článků. Za každou kapitolou je jednotlivá životní etapa a s vydáním další knihy vždy uzavírám určitou rovinu pohledu na lidskou existenci a na svět.


Kateřina LiteSimplyMyWorld.cz