Mise 1: Vrátit spánku jeho kvalitu

02.06.2019
Mám rozepsaných asi pět nových článků a stejně jsem musela sepsala tenhle. Proč? Protože je teď nejdůležitější. Jo. Dnešním večerem a nocí začínám znovu s optimalizací spánkové hygieny. Protože věc se má tak, že poslední asi 2-3 týdny spím zase hůř, než dřív. A to mě opravdu hoodně nebaví. Mám přes den méně energie, takže ji pochopitelně šetřím, jsem méně aktivní a nejsem psychicky tak v pohodě. Kromě jiného taky přibírám, protože kompenzuju nedostatek energie sladkým jídlem a kofeinem. Shrnu to takhle: Když se nevyspím, všechno ostatní stojí za bačkoru.  Tím ,,vyspat se" nemám na mysli počet hodin, ale v první řadě kvalitu. 
(Příspěvek je tentokrát bez odkazů na chytrou literaturu, prostě jen ze sebe vysypu, co je třeba. Trochu mišmaš. Nějaké info-zdroje můžu přihodit příště.)
Jak stojí v nadpise, spánek je číslo 1 v důležitosti každé lidské bytosti. Není to jen o tom vyspat se, odpočinout si. Je to také o hormonální, energetické i psychické rovnováze. Nikdy bych nevěřila, kolik můžu mít energie po celý den, když se probudím samovolně po kvalitním spánku. I když někdy třeba trochu kratším. Jak mám od rána úplně jinou náladu, necítím únavu ani odpoledne a po proběhaném dni v práci jsem schopna odcvičit kvalitní trénink.
Je to rok, co jsem se snažila zlepšit kvalitu spánku, protože jsem byla den co den po ránu totálně zmordovaná a cestou do práce jsem měla pocit, že sebou fláknu o zem a usnu. Nevěděla jsem, čím to je a jak to zlepšit, kromě toho, že budu chodit pravidelně spát a vstávat. Pak jsem se na to vybodla. Nedala jsem tělu dostatek času, aby se srovnalo po všem tom chaosu, kterým si prošlo.
Až letos v únoru (2019) jsem začala znovu s optimalizací. Zabralo mi to pár týdnů a nepotřebovala jsem budík. Měla jsem ho vždycky jako zálohu, ale vstala dřív, než zazvonil. Tohle super období trvalo asi dva měsíce. Pak jsem začala flákat režim a spánek se mi rozhodil. No..co se podařilo jednou, podaří se znovu. Na začátku to bude trochu opruz, ale mít energii nejen v práci, ale i pro své projekty je klíčové. Stojí to za to. Tak jako něco optimalizuji a tělo pak funguje bez větší pozornosti, tak bohužel návyky i snadno mizí. Jsou dva faktory, které klíčovým způsobem ovlivňují mou náladu. První je spánek a druhý je jídlo, respektive stav mých střev. Tady se zaměřuji na spánek. A jak jsem to tedy dělala v tom únoru? Vzhledem ke svým zájmům a pracovní době jsem si zvolila čas, kdy budu schopna chodit spát a vstávat každý den.

Vytvořila jsem si tabulku, do které jsem si zapisovala pár údajů:
  • Kdy si jdu lehnout.
  • Kdy se probudím. To by měl být čas shodný s tím, kdy vstanu. Pokud mám budík na 6:00 a vzbudím se samovolně v rozmezí 5:00-5:59, vstanu. Nikdy si nelehám, už neusínám. I když mám kratší spánek, je pro tělo i mysl efektivnější vstát, než znovu usnout. Nikdy si neposouvám budík!!!
  • Jak se mi usínalo.
  • Sny. Zapíšu si, co se mi zdálo. Sny jsou též ukazatelem kvality spánku. Pokud se probudíš ve správném cyklu, měl by se ti akorát dozdát sen, ze kterého se lehce probudíš.
  • Pokud jsem se vzbudila během noci, napíšu si, v kolik hodin. Můžu vysledovat pravidelnost.
  • Případně v kolik hodin jsem šla na záchod během noci.
  • Jak se cítím během dne.

Data, data, data. Ta pomůžou se v tom trochu zorientovat.

Pokud se dobře vyspíš a hlavně probudíš, nepotřebuješ ráno ani studenou sprchu. Ta mě osobně někdy spíš víc vyčerpala, než že by mi pomohla.

Kromě dodržovaného režimu budu používat stejně jako předtím pár dalších vychytávek, které mě aspoň v nějaké míře zbaví modrého světla 2-3 hodiny před spaním, které oddaluje usínání a narušuje cirkadiánní rytmus. Taky jsem večer brala hořčík, který mám akorát na týden a pak  to prubnu bez něj.

Co říct na závěr? Když se dlouho cítíme špatně (z jakéhokoli důvodu), máme tendenci považovat ten stav  jako náš nový standard, že to tak prostě je. Ale jakmile jednou zjistíme, že nám může být líp, sice někdy spadneme do starého režimu, ale pak se znovu škrábeme za tím lepším. Proč žít dole, když nahoře je líp.

Když se ti podaří optimalizovat spánek, poznáš to tak, že se začneš budit bez budíku, respektive před ním. V momentě, kdy máš tohle vyřešené a zařazené ve svém denním režimu, můžeš se pustit do další oblasti.  Jo a nezapomeň na víkendy. I během soboty a neděle je vhodné dodržet nastavený spánkový režim, jinak tě to vykopne pryč na dalších pár dní.

A proč to všechno píšu? Můžeš se ke mně přidat a zkusit si to dva týdny. Uvidíš, jak se budeš cítit.

Tak jako tak podám report za ty 2 týdny. Pokud se chceš přidat, zaměř se na pravidelnost. Neřeš moc věcí naráz, když ti může fungovat tenhle basic. Já aspoň uvidím, jestli mi ty dva týdny budou stačit. Jestli budu mít zase víc energie. Taky se poslední dobou cítím extra zatuhlá a chci zkusit, jestli úprava spánkového režimu bude mít vliv i na tohle. Důvodů jsou mraky a jistě si najdeš ty své.

Tak..pro dnešek se poroučím. Dobrou :)


Veškeré vydané články za rok 2019 a 2020 najdeš v knize Rekalibrace Lidské Bytosti