Otužování - Videa, články a knihy

04.01.2019

V tomto příspěvku nejsou zahrnuty žádné mé osobní názory či zkušenosti s otužováním. Protože byl o to zájem, uvádím zde odkazy na informační zdroje, které jsem já sama používala, když jsem začínala řešit co a jak, a které se mohou hodit i tobě. Všechno pěkně na jednom místě.

Čeká na tebe přes 40 odkazů. Stačí si vybrat z videí, článků a tipů na knihy. Případně pokud máš fakt málo času, můžeš si převést videa do mp3 formátu, nahrát do mobilu a poslouchat kdekoli.  Někdy tím ušetřím dost času.
Samozřejmě pokud tě toto téma zaujme, najdeš si snadno mraky dalších informací :) 

Když to budu cítit, přidám časem nějaké ty osobní zkušenosti. Tak...chladu zdar.

Pokud se ti nechce dlouho studovat postupy nebo nemáš čas číst knihy, a chceš se dozvědět o Wim Hofově metodě (nejen o otužování) v kostce, začni TADY. Čeká tě 11 krásně zpracovaných krátkých videí s názvem Wim Hof Method series (v angličtině). Nebo koukni na 2 videa níže, ty jsou v češtině.

Wim Hofova Metoda - krok za krokem - část 1/2

Wim Hofova Metoda - krok za krokem - část 2/2

Autorkou videí je Veronika Jelínková, která je tvůrcem projektu (a zároveň knihy) s názvem Hoř pomalu. Část knihy je věnována právě otužování. Můžeš se na ní podívat TADY a třeba si ji rovnou objednat. Taky si můžeš vybrat z kurzů, které pořádá (jsou věnované různým tématům a jedním z nich je právě otužování).

Určitě by ti nemělo uniknout povídání s Veronikou na Svobodném vysílači -  O Wim Hofově Metodě, ukradeném evolučním potenciálu... 

A teď dál... můžeš si postupně projít následující odkazy:


NAOZAJ SA TREBA OTUŽOVAŤ? Vlado Zlatoš podcast

Otužovať či neutužovať? Ak áno tak vzduchom, sprchou, v saune alebo rovno v jazere? Ktorý typ adaptácie na chlad považujem za praktickejší? A prečo ak to s otužovaním budeš preháňať, nebudeš použiteľný/á a zbytočne sa okradneš o "tonu" energie a pevnej vôle? Praktický návod ako na to preberieme v tomto podcaste. (Zdroj)


Ako Začať Otužovať - praktické informace, jak začít 


Vít Schlezinger - Chlad ve sportu (článek)

EXPERIMENT: Chladová termogeneze 

MOTIVACE: -12°C a procházka v triku?

MOTIVACE: BRAIN HACKING

MOTIVACE: ZAČNI DEN VÍTĚZSTVÍM NAD SEBOU SAMÝM!


Adam Raw - Ledová Disciplína


Ako zvladnut pobyt v ladovej vode? Martin Tham - praktická ukázka

Wim Hof Method 1/2 prednáška + dýchanie (Martin Tham)

Wim Hof Method 2/2 prednáška + dýchanie (Martin Tham) 

Přednáška - Podchlazení a co s tím - Ing. Ladislav Sieger, CSc. - www.otuzilci.cz


Inside the Superhuman World of the Iceman - Dokument, 40 min

Does the Wim Hof Method Actually WORK? - ft. Scott Carney - #NeverSick

Autor knihy Co tě nezabije sdílí své zkušenosti s metodou.

Wim Hof

Wim Hof Method - Free Mini Class - dýchání, studená sprcha, mysl (po zadání emailu se dostaneš k videím). Mini kurz Wimovy metody. Na stránkách si můžeš objednat také několikatýdenní online kurz, kde se dozvíš všechny potřebné informace.

Innerfire - Extraordinary in everyone, Wim Hof Method Explained - Oficiální pdf dokument, ve kterém je vysvětlen princip metody. Je v angličtině, doporučuji projít pro lepší pochopení procesů v těle.

Knihy pokud tě téma zajímá do hloubky

Co tě nezabije - Scott Carney

Jak ledová voda, extrémní nadmořská výška a okolní podmínky obnoví naši zašlou sílu.
Každý rok miliony lidí zanechají cvičení ve fitkách a snaží se zocelit Boot Campy v obtížných surových podmínkách. Sdílejí ideologii, že v komfortu moderní doby jsme zeslábli a fyzickou ondici nejlépe nabydeme v původním prostředí našich předků. Věří, že lidské tělo je propojeno s okolním prostředím, takže při změně prostředí se může změnit i tělo. Nikdo o tom neví víc než holandský fitness guru Wim Hof, jehož pozoruhodná schopnost kontrolovat svou tělesnou teplotu v extrémním chladu vyvolala smršť vědeckých studií.
Kniha zkoumá chování lidského těla v extrémních podmínkách. Návody na tréninky a cvičební plány. (Zdroj)

Čtyřhodinové tělo (str. 146 - 156) - Timothy Ferriss

Čtyřhodinové tělo není další knihou o životosprávě a tělesné kondici. Obsahuje kolektivní moudrost stovek špičkových sportovců, desítek lékařů a tisícovky hodin osobních experimentů, nad nimiž zůstává rozum stát. Od olympijských tréninkových středisek po neoficiální laboratoře, od Silicon Valley po Jihoafrickou republiku hledal Tim Ferriss odpověď na klíčovou otázku:
Jak s co nejmenším úsilím dosáhnout těch nejlepších výsledků při zdokonalování lidského těla?
V této knize narazíte na tisícovky testů, které přinášejí odpověď jak mužům, tak ženám. Od posilovny do ložnice, je tu vše a všechno funguje.
Nepotřebujete lepší genetickou výbavu, ani víc osobní disciplíny. Potřebujte okamžité výsledky, které vás přinutí pokračovat. Přesně to vám poskytne kniha 4hodinové tělo. Autor této knihy, Tim Ferriss, se s vámi podělí o neuvěřitelné experimenty, které prováděl přes deset let, aby porazil genetiku a dosáhl nemožného ... u sebe i u více než 200 mužů a žen ve věku 18 až 70 let. (Zdroj)

Hoř pomalu (část knihy) - Veronika Jelínková

Praktické techniky, jak ve zrychlené době zpomalit a probudit tak svůj neomezený potenciál mysli, těla a duše.
Také cítíš tu moderní rychlou dobu? Stres v práci, doma, ve škole. Cítíš se unavený a Tvoje imunita neustále slábne? Možná máš pocit, že každou chvilku vyhoříš? Cítíš, že takový život nemá smysl? Zkoušíš všechno možné, ale účinky většinou nejsou nic moc? To je v pořádku. Mnoho z nás to zná. Zažíváme syndrom vyhoření, informační feťáctví, depresi, úzkost a jiné nemoci moderní doby. Hoříme moc rychle. Nicméně svíčka, která hoří dvakrát jasněji, shoří za polovinu času. Veronika Jelínková v české publikaci opírající se o poslední vědecké výzkumy a zkušenosti špičkových atletů a experimentátorů z oblasti imunity, biochemie, lidského rozhodování a mindfulness, přináší odpověď na otázku, kterou si klade každý z nás: jak z toho ven? Jak se budit ráno svěží? Jak mít více energie a méně únav? Jak si posílit svůj imunitní systém z pohodlí domova? Jak žít vědomě a naplno? Veronika je spoluzakladatelkou Metalearners, online školy, která zastřešuje ty nejbláznivější lektory nejen ve světě, ale i v Česku a na Slovensku. Bourají dogmata v zaprášeném vzdělávání. V minulosti byla závislá na sexu, alkoholu, drogách, uznání a informacích. Díky desetiletému experimentování a měření se dostala do stavu, kdy začala běhat ultramaratony a koupat se v ledových vanách. Tu sílu, kterou v sobě má začala využívat pro sebe, nikoliv proti sobě. Pokud chceš ve svém životě probudit v sobě tu ohromnou sílu, zpomalit, podívat se na svůj život trochu z jiného úhlu a projít si tvrdým tréninkem, tak takhle kniha je psaná pro Tebe. Jak říká známý podnikatel Tim Fargo: ,,Chceš jít opravdu rychle? Tak zpomal a soustřeď se." (Zdroj)


Léčba chladem: Voda, vzduch, kryoterapie - L. Svitkovskaja

Snad každý člověk ví, že otužování vede k pevnému zdraví. Co vlastně ale otužování je a jak je provádět, aby opravdu vedlo k posílení organizmu, a ne k nastydnutí? Kniha vychází z ruských i jiných léčitelských tradic a podrobně informuje o vzniku, vývinu a používání této metody. Najdete zde mnoho dobrých podnětů, rad a návodů. Překlad: Adriana Trávničková (Zdroj)

Učeň ľadu: Šesť dní s Wimom Hofom (slovensky) - Hana Moravčíková

Hana Moravčíková je pôvodne literárna kritička a prekladateľka, ktorá sa v súčasnosti venuje predovšetkým písaniu článkov z oblasti zdravého životného štýlu. Vo svojej prvej knihe popisuje nový spôsob prístupu k chladu, ktorý získala vďaka vlastnej skúsenosti počas intenzívneho tréningu s holandským "ľadovým mužom" Wimom Hofom. Zisťuje, že jadro tejto revolučnej no súčasne mimoriadne jednoduchej metódy tvorí hravý prístup k ľadovej vode a vedomé hlboké dýchanie. Wim Hof Roky vedeckých výskumov potvrdili všetky Hofove teórie: "Náš autonómny nervový systém je v našich vlastných rukách. Môžeme ho ovplyvniť, môžeme ho využiť vo svoj prospech a môžeme s ním bojovať proti ochoreniam." Posledných päť rokov preto tento muž cestuje po svete a v duchu svojej celoživotnej misie šíri medzi ľuďmi jednoduchú metódu, s ktorou ľuďom pomáha dosiahnuť zdravie, silu a mentálnu vyrovnanosť. Jeho fascinujúca osobnosť láka na kurzy do poľskej Przesieky každý rok viac a viac účastníkov. Zapíšte sa prostredníctvom tejto knihy aspoň fiktívne do jedného z nich aj vy. Užijete si tak šesť dní v poľskej divočine a zistíte, čo v nej ľudia s Hofom nachádzajú, aké výsledky dosahujú a čo všetko v sebe objavujú. (Zdroj)


Becomming the Iceman: Pushing Past Perceived Limits (anglicky,  cz překlad není)- Wim Hof, Justin Rosales

Becoming the Iceman is a project inspired by Wim and Justin to show the world that anyone can adopt the ability to become an Iceman or Icewoman. The project's goal is to show that the ability to control the body's temperature is not a genetic defect in Wim, but an ability that can be adopted by everyone. For many generations, we have been taught to fear the cold:"Don't forget your jacket! You don't want hypothermia, do you?""Put your gloves on before you get frostbite!"Of course, these are consequences of extreme cold exposure, but with the proper understanding, anyone can learn to use the cold as a natural teacher.You may have seen Wim Hof on television running barefoot through the snow or swimming in ice-cold waters. While performing those incredible feats, Wim remained completely warm and comfortable the entire time! Wim is the epitome of what can happen if someone uses the cold to train the body. Like any new tool, you must understand how it works before you can use it efficiently. This pertains to the cold as well. You may be wondering, "How can you prove that anyone can learn this ability?Well, as of Fall 2009, Justin Rosales had no experience with the cold whatsoever. He was a college student attending Penn State University. After Justin's friend, Jarrett, showed him one of Wim's videos on You-Tube, he became exceedingly interested in understanding this ability. He wanted to see if it was possible for anyone to learn. In Spring 2010, after speaking to Wim for several months via email, Wim invited Justin to attend his workshop in Poland. After many weeks of working as a dishwasher, Justin was able to pay for the trip and learn the technique of the Iceman.With more training and countless experiences with the cold, Justin began to slowly adapt. The length of time he could remain exposed increased dramatically. He quickly realized that the technique to withstand the cold was, indeed, an ability that could be learned by everyone. This book tells the tale of Wim and Justin's journey to Becoming the Iceman! (Zdroj)


The way of the Iceman: How The Wim Hof Method Creates Radiant, Longterm HealthaUsing The Science and Secrets of Breath Control, Cold-Training and Commitment (anglicky, cz překlad není) - Wim Hof

Science has now proved that the legendary Wim Hof Method of breath control and cold-training can dramatically enhance energy levels, improve circulation, reduce stress, boost the immune system, strengthen the body and successfully combat many diseases. While Wim Hof himself has run marathons in -30 C in shorts, swum hundreds of meters under the ice, sat in a tank of ice for 90 minutes without his core temperature changing and boosted his metabolism by over 300%, The Way of The Iceman documents how anyone can use Wim's methods to transform their health and strength, quickly and safely. (Zdroj


Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku - Katja Pantzar

Autorka žila v Kanadě hektickým životem mladé ambiciózní ženy plným stresu. Po přestěhování do Finska, země svých předků, však poznala, že žít se dá mnohem kvalitněji a zdravěji. Finský životní styl je totiž založený na jednoduchém a osvědčeném konceptu zvaném sisu: podporuje dlouhodobou odolnost, výdrž a silnou vůli tím, že upřednostňuje pobyt venku za každého počasí, doporučuje plavání ve studené vodě, saunování, volí přirozený pohyb jako chůzi, jízdu na kole nebo běhání místo dojíždění autem do uzavřených posiloven plných upocených lidí, stravování podle sezóny a místních surovin místo přehnaných módních diet a spoustu dalších užitečných zásad. Autorka se poté, co na vlastní kůži okusila blahodárný vliv sisu, rozhodla sepsat, jak ho lze postupně začlenit do každodenního života každého z nás, abychom se mohli cítit po fyzické i psychické stránce báječně. (Zdroj