BIOENERGETIKA a vliv POHYBU

O bioenergii jsem začala psát v roce 2019 v souvislosti s pracovním přetížením, kdy jsem zkoumala, jakým způsobem s ní nakládám. Zjišťovala jsem, jak získat více energie, jak ji nakumulovat a zároveň méně ztrácet. Až později (2021), kdy jsem začala zkoumat výživu pránou jsem zjistila, že se jedná o to samé:

Prána = životní energie. Takže se v této oblasti pohybuji už poměrně dlouho, jen jsem používala jiné názvy.


Zkoušela jsem všemožné strategie, jak se víc dobíjet.

Každý volný okamžik jsem trávila na Slunci a v kontaktu se Zemí a spánek jsem optimalizovala na maximum. Trvalo nějaký ten čas, než mi došlo, že přestože se účinně dobíjím, ztrácím příliš mnoho a příliš rychle. Konečně jsem si začala uvědomovat, že v prostředí, ve kterém jsem, zkrátka není možné udržet si stabilní hladinu energie. Takže jedinou variantou byl odchod pryč, což jsem vyhodnotila jako jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě.

V souvislosti s pránou se termín "bioenergie" odkazuje na životní sílu nebo energii, která proudí skrze živé organismy a je zodpovědná za jejich životní funkce a zdraví.

Při nedostatku energie člověk jen přežívá.

Není možné tvořit, radovat se, kvalitně spát, regenerovat a detoxikovat, či trávit přijatou stravu. Dostatek energie je klíčem ke spokojenému životu, protože nám umožňuje být aktivní a produktivní. Jsme naživu, jsme to skutečně my a můžeme použít všechny nástroje, které máme.

Prostředí, ve kterém se nacházíme, má zásadní vliv na hladinu vitální energie. Jistě znáš pojem ,,epigenetika", což je soubor vlivů prostředí, které stojí nad působením naší zděděné DNA. To znamená, že nejsme oběti genů, ale jsme tvární dle toho, kde se nacházíme, co děláme a jak myslíme.

Je pravdou, že prostředí mění vzhled, ale to je jen 0,000001 % z toho, co se ve skutečnosti děje. Mám pocit, že přišla doba, kdy je potřeba podívat se zase o úroveň výš. A tím se dostávám k energetické epigenetice – tedy vlivu všeho, čím se obklopujeme a co do sebe dáváme, ale spíše z hlediska energetické podstaty Vesmíru, tedy vliv ,,nehmoty".

Energetické faktory prostředí zahrnují elektromagnetické pole, světlo, zvuk, teplotu a další formy energie, které mohou ovlivnit biologické procesy v těle. Tyto energetické faktory mohou interagovat s buněčnými strukturami a molekulami a potenciálně vyvolat epigenetické změny.

V dnešním světě techniky je tedy vhodné optimalizovat či provádět jakousi hy-
gienu také v této neviditelné oblasti.
Patří sem např. elektromagnetická pole generovaná elektronickými zařízeními, jako jsou mobilní telefony nebo Wi–Fi routery, které je vhodné na noc úplně vypínat. Podobně světlo, zejména modré světlo emitované elektronickými obrazovkami, může ovlivnit epigenetické procesy tím, že narušuje cirkadiánní rytmy a regulaci spánku.

(Podmínkami a úpravou prostředí pro kvalitní spánek jsem se podrobně zabývala v knize RLB21. Můžeš si také projít volně dostupnou sérii článků ,,Optimalizace energie v každodenním životě".)


BIOENERGETIKA POHYBU.

Pohyb má vliv nejen z hlediska fyzických procesů, ale především proto, že harmonizuje mnoho oblastí našeho života. Po tréninku se vždy cítím výrazně lépe, a to po všech stránkách. Uvědomuji si, jak během pohybu energie pálí vše staré a nepotřebné. Tělo úplně vydýchá starý vzduch a energii a místo toho se dosytí novou, čerstvou energií.

Pohyb má hluboký dopad na naše fyzické, emoční a mentální zdraví. Je zdrojem energie pro naše tělo.

Když se hýbeme, naše svaly uvolňují energii ve formě adenosintrifosfátu (ATP), což je hlavní energetický nosič v buňkách. Velmi oceňuji pozitivní vliv pohybu na emoční stav. Člověk jako by se zbavil veškerého nepořádku a vše v sobě přeskládal. Během cvičení se uvolňují endorfiny, které působí jako přirozené ,,léky proti stresu" a zlepšují náladu. Zároveň se snižuje úroveň stresových hormonů, jako je kortizol, kterého máme v dnešní době nadbytek.

Pohyb doslova přepíná zajeté myšlenkové dráhy, a tak může být účinným pomocníkem, pokud se cyklíme v nějakých myšlenkách, které nás táhnou dolů.

Dalším kouzelným dopadem pohybu je, že tím, jak se člověk očistí a projasní, spouští se procesy kreativity a tvořivosti. Během fyzické aktivity se zvyšuje prokrvení mozku, což vede k lepšímu přísunu kyslíku a živin do buněk. To může podporovat tvorbu nových nápadů nebo řešení problémů a příval inovativních myšlenek.

Fyzický pohyb nám také pomáhá překonávat naše limity a zvyšovat odolnost vůči stresu a náročným situacím, což se může hodit také v každodenním životě. Jako poslední zmíněný bonus pohybové aktivity zařadím navýšení kvality spánku.

Nejkouzelnější trik při zařazení pohybu podle mě spočívá v tomto:

Jakmile dochází k rozproudění energie v těle a spalování nánosů, dochází k optimalizaci celkových potřeb a rozpouštění starých emočních vzorců a návyků. To je velmi hodnotné v souvislosti s emočním jedením.

Nějaký ,,zlozvyk" se totiž hůře eliminuje sám o sobě. Pokud ze svého života něco propustíme a zůstane tam černá díra, tak je větší riziko, že se zvyk vrátí. Zatímco dle mých pozorování pohyb umí přeprogramovat mysl a ,,hodit nás" do zdravého nastavení.

Bioenergetika pohybu nám tedy zároveň přináší jakousi širokospektrální hygienu. Kromě fyzického vlivu, kdy se celé tělo rozproudí a vyženou se usazeniny a nepotřebné metabolity, tělo se vyčistí také energeticky. Tady docela záleží na typu pohybu, délce a zátěži. Jiný vliv má dvouhodinová procházka, než střídavý běh a chůze nebo intervalové tréninky a trénink s externí zátěží. (V tomto ohledu neplánuji tréninky, ale vždy uzpůsobím podle toho, co si tělo žádá.)

Čas strávený venku jakýmkoli způsobem je velice hodnotný. Přirozené světlo, čerstvý vzduch se svými ionizovanými částicemi a vlhkostí, Slunce a fotony, kontakt se Zemí a jejími elektrony – to vše má obrovskou hodnotu a je volně dostupné pro všechny.

Můžeme se učit nějaké nové dovednosti, poznávat nová místa, lidi, užívat si venku dobré jídlo, pití a společnost. Všechno dohromady pak tvoří nádherně dobíjející komplex, který nás dotuje a my pak přirozeně chceme tvořit a přinášet hodnoty dalším lidem.

Pocit cítění se dobře v těle souvisí s naší celkovou kondicí a zdravím. Naše tělo jakožto zdravý a harmonický domov nám pak umožňuje cítit se dobře i v psychické oblasti. Máme zázemí sami v sobě, a tak je nám dobře (téměř) kdekoli.

Komunikace s tělem se prohlubuje tím víc, čím víc ho přijímáme a pečujeme o něj. Když se cítíme dobře, nemusíme se schovávat a halit před ostatními. Jsme zdravě sebevědomí a opravdoví.

To je moje ,,proč" na otázku rozvoje těla a fyzické kondice.


Kateřina Lite / www.SimplyMyWorld.cz



TEXT JE Z KNIHY VÝŽIVA PRO MODERNÍHO METAČLOVĚKA. VEŠKERÉ INFORMACE A MOŽNOST OBJEDNÁNÍ NAJDEŠ TADY.