Bio-Energie / Práce

19.08.2020

Navazuji na předchozí příspěvek Vnitřní cesta začíná / Bio-Energie

Momentálně se hodně zaobírám oblastí práce a snažím se najít si k ní nový přístup. Po prosinci a následně únoru je jasné, proč. Totální vyčerpání, přepálení a vyždímání svého energetického systému.

Byl to stav, kdy strava, spánek ani dobíjení se v přírodě nestačilo k regeneraci mých sil. Spala jsem mizerně, tělo nebylo schopné dostatečně trávit jídlo a efektivně z něj získávat živiny.

Trvalo to dlouho, než jsem si připustila, že řeším jen jednu část rovnice. Pořád jsem se zaměřovala jen na dobíjení a získávání energie. Na úkor toho jsem opomenula část, která prezentuje výdej. Uvědomila jsem si, že takhle to dál nejde a bude třeba položit si pár otázek.

Cílem je nežít v cyklu práce-spánek. Mám své zájmy a chci na ně mít dostatek energie. Takže je potřeba přijít s nějakým řešením.

Klíčové body v tomto okamžiku - co mi nejvíc vadí?

 • Vyčerpání,
 • Neschopnost věnovat se svým aktivitám a
 • Narušená schopnost regenerace

Cílem je:

 • Z 80 % řešit výdej energie v práci,
 • z 20 % řešit strategie čerpání energie

Přístup k práci:

 1. Ubrat tempo (z ,,turbo modu") do normálu, který je žitelný.
 2. Pokud je nereálné něco stihnout - sdílet to, poprosit o pomoc.

Není to o tom: ,,Hele tohle musíš stihnout," a má (hloupá) reakce je navýšení výkonu a ždímání se. Nový přístup je: Oslovení dalších lidí o pomoc. A to hlavně u práce, která spadá přímo na mně. Protože někdy je zadání tak časově nevyzpytatelné, že nikdo z nás neví, kolik času reálně zabere.

Nemůžu si vyčítat svou neschopnost, pokud jsou požadavky nereálné. Mým cílem není zničit se a vysát, ale splnit zadání, co nejlépe umím.

A není to ani o tom nabíjet se ráno před prací a po práci letět ven jako zdechlina, s vizí na opětovné dobití baterek. Je to o tom regulovat CHYTŘE výdej energie v průběhu celého dne. Když mě něco štve, jdu a sdílím to. Neplácám se v tom.

Protáčení myšlenek je obrovský žrout energie a člověk se plácá, jak ryba na souši. V tomhle bohužel dokážu být velmi efektivní. Ale pokud nebudu respektovat sama sebe, můj život se omezí na smyčku: práce/nahánění energie. Nezbyde čas na tvorbu, rodinu, a přátele.

Dám si tedy čas 1 týden a budu se pozorovat. Nebudu kritizovat své nedostatky. Budu si všímat starých vzorců chování a nahrazovat je novými, efektivnějšími. A budu sledovat množství energie a svou náladu. Myslím si, že dělám svou práci zodpovědně a poctivě. Za tím si stojím.

Jaký možná ukazuji obraz o mě samé, ač nechtěně? Obraz, který vede k přesvědčení: ,,Ta, která zvládne všechno." To sice platí, ale na úkor odevzdání veškeré své energie, což je nežádoucí a nepřípustné pro můj organismus. Toto již neplatí. Nyní přestávám zaujímat bojovný postoj, což se promítá do proměny vzájemných mezilidských vztahů.

V případě únavy mohu:

 • Zkusit sprchu (spláchnout vše ze sebe),
 • Jít ven (dobít baterky, prodýchat se),
 • Věnovat se pohybu (rozhýbat se, ,,protočit energii"),
 • Najíst se (doplnit živiny).

Je třeba být laskaví sami k sobě a dát si na to čas. Vracet se k tomu. Není to tak rychlé, jako když mažu program z počítače. Záleží, jak dlouho a jak hluboko byl ve mně zapsán. Tak jako tak to přináší vždy jen pozitiva - pracuji na změně a zároveň poznávám sebe sama a to, jak funguji. Třídím si, co je moje a co není. Co si chci nechat a co vyhodím. Nejsem povinna udržovat v sobě něco, co nefunguje.

Není to jen o zachování (obnově) rovnováhy a ,,řízení škod"...Ale také o co největším osobním růstu v co nejkratším čase. Předpokladem je dostatek energie, což zahrnuje nejen výdej energie fyzickou prací, ale také myšlenkový a emocionální výdej (!STOP protáčení emocí!).

Je třeba začít respektovat nejen své talenty a schopnosti, ale i fyzickou a energetickou hodnotu (každého z nás). A respektovat vnitřní moudrost těla (našeho fyzického chrámu), která nás vede životem, pokud to dovolíme.

Poté následoval článek: Rovnodennost / Nejen o vyrovnání světla a tmy. A co bylo dál?...Setkání se Smrtí během krátké meditace nakoplo mou mysl úplně jiným směrem a začala jsem se tedy více zabývat hospodařením s (bio)energií a nastavením svého pracovního režimu tak, abych byla schopna věnovat se po příchodu domů i svým zálibám. To celé nakonec vedlo ke vzniku nového konceptu výživy.

Věděla jsem, že výživa, tak, jak je nyní běžně chápána, už není dostačující. Ale neměla jsem ponětí, jak to vložit do slov. Věděla jsem, že výživa je fyzická i nefyzická. Že je potřeba zahrnout duši i mysl, stravu i pohyb. Do hmotné výživy patří jídlo a pití. Do nehmotné zase mysl, duše, naše bio-energie a vesmírné energie, které nás ovlivňují. Pohyb je také výživou, ovlivňuje tělo i mysl. Potřebujeme zemskou i sluneční výživu... A tak jsem to všechno sesumírovala do konceptu, který popisuji v článku: Energeticko-Materiální (DMT) výživa pro rok 2020.

Tento koncept poté rozvíjely další (již publikované) články:


A také naše DNA a související témata:


Příště sáhnu do mé oblíbené části knihy, která se jmenuje Síla prostředí. Je to třetí, zásadní a zároveň poslední část, kterou jsem odžívala a sepsala teprve nedávno.