Sny jako nástroj odpočinku a sebepoznání (2).

30.04.2019

,,Sny nejsou o nic větší halucinace, než váš každodenní život. Vy sami jste autorem svých snů, stejně tak jako každodenních událostí." (Sethovy promluvy) 

Tímto příspěvkem bych chtěla navázat na předchozí - první seznámení se sny. Dnes jsou čarodějnice, což se docela hodí. Však se říká, že v tuto noc mají sny velkou váhu a mohou nám pomoct si leccos ujasnit. Tak jim dej trošku té pozornosti ;)

Tentokrát žádné dlouhé vykecávání (to bude příště). Najdeš tu pár slov o mém úplném začátku, něco málo o lucidním snění a technikách. Tipy na snovou literaturu včetně dvou audioknih najdeš dole na stránce.



,,Snaha připravovat se na sny, a tím se dostávat do spojení s božstvím, byla součástí tehdy významného snažení: péče o sebe." (Carlos Castaneda, Učení dona Chuana) 

Začátek mé cesty za sny. Odmalička jsem občas vyprávěla o svých snech, ale nikdy jsem jim nevěnovala pozornost, natož abych jim přisuzovala nějakou vypovídající hodnotu. Teprve na konci roku 2013 přišlo zlomové období. Dostala jsem se ke skvělému astrologovi a dozvěděla jsem se, že mám blízko právě ke snům, snění a také k psaní. A tak jsem si založila deník, do kterého jsem si začala psát všechny sny nebo alespoň útržky, které jsem si pamatovala. Snažila jsem se psát ráno hned po probuzení, anebo během dne, když jsem si na něco vzpomněla. Sny jsem často mohla zhodnotit jako poměrně zajímavé na vyprávění, ale velký smysl jsem v nich neviděla. Později jsem začala chodit na snová sezení, kde jsme si povídali v rámci malé skupinky lidí o snech a pomalu objevovali jejich význam. Každý z nás úplně jiný typy snů, a sny, které mi připadaly zcela obyčejné, měly pro druhého hluboký význam.

Lehce o lucidních snech. Lucidní sen je zvláštní typ snu, ve kterém si uvědomujeme, že spíme. Naše tělo spí, zatímco mysl je bdělá. Pokud si ve snu uvědomíme, že je něco jinak, zvláštního (neodpovídající realitě), probudí nás to do vědomého snu. Pak můžeme dělat téměř cokoli a ovládat sen. Můžeme skákat, lítat a běhat nadzvukovou rychlostí. Můžeme se přemístit kamkoli jako lusknutím prstů, pouze pomocí myšlenky. Můžeme skočit z okna, protože víme, že je to sen a nemůže se nám nic stát. Můžeme dýchat pod vodou, chodit po vzduchu nebo procházet zdmi či zrcadly. V lucidních snech se také můžeme setkat se svým osobním Průvodcem a s dalšími Bytostmi z jehnohmotných světů. Uvnitř těchto bdělých snů je také možné vzdělávat se a získávat informace, ke kterým běžně nemáme přístup. To všechno a ještě víc je možné zažít. Je však potřeba se postupně naučit pracovat s tímto snovým světem. I on má jisté zákony, které je třeba respektovat.

Pokud neumíme vládnout své realitě,myslím, že budeme mít méně sil na ovládání svého snového Já. To si bude pravděpodobně dělat, co chce, tak jako ve většině našich snů. Je vhodné zbavit se veškerých svých strachů, což se lehce řekne, ale hůře dělá. A pak je také zapotřebí vůle a odhodlání trénovat dostávání se do vědomého snění. To zahrnuje různé techniky, afirmace během dne a testování reality.

Náznak vědomých snů. Určité uvědomění, že spím, jsem v pár mých snech zaznamenala. Ale nedostala jsem se na takovou úroveň, abych se jen tak ,,zvedla z postele a šla kamkoli". I když už jsem zažila i dost zvláštní ,,sny". Nejsou to klasické sny. Jako bych byla v polospánku a viděla své tělo ležet vždy v té místnosti, kde jsem právě spala. Pak buď ke mně někdo přišel a mluvil na mě nebo se změnilo okolí kolem mě a já jsem se objevila jinde. Nikdy jsem si ale nebyla plně vědoma toho, co se děje.

Ještě trošku k technice, jak na vědomé sny. Techniky jak se stát lucidním nebudu popisovat, protože o tom je napsána spousta knih. Také nemám žádné vlastní zkušenosti, abych mohla účinnost jednotlivých technik nějak porovnat. Zmíním pouze to, co jsem používala nejvíc. V době, kdy jsem věnovala snům opravdu hodně své pozornosti a času, jsem používala před spaním afirmace. Vždy před usnutím jsem si opakovala: ,,Až se mi bude zdát sen, uvědomím si, že jsem ve snu a probudím se v něm." Anebo jen afirmaci na lepší zapamatování snů: ,,Po probuzení si snadno vybavím vše, co se mi zdálo." Chtěla jsem ukázat podvědomí, o jaké informace stojím tím, že nasměruji svou pozornost na ,,snovou paměť".

Pro vyvolání lucidního stavu se jedna z technik jmenuje ,,Ruce". Spočívá v tom, že se snažíme ve snu vyhledat své ruce a podívat se na ně. Můžeme si před spaním opakovat afirmaci: ,,Usnu a podívám se na své ruce. Vyhledám ve snu své ruce a podívám se na ně." Nebo si ruce prohlížíme před usnutím. Nevím proč, ale pohled na ruce ve snu způsobí, že se v něm probudíme, to znamená, že se staneme lucidními. Jde zřejmě o jakýsi spojovací článek mezi fyzickým a snovým tělem. Zkoušela jsem také další techniku (mou nejméně oblíbenou). Ležela jsem na zádech a pozorovala vnitřním zrakem, jak tělo usíná, ale vědomí zůstává vzhůru. Touto metodou jsem se ale do snů nikdy nedostala. Naopak jsem se vždy příliš probrala a pak nemohla usnout. 

A nakonec - snová literatura. Jak jsem slíbila, sdílím tipy na pár svých oblíbených knih se snovou a šamanskou tématikou. Tyto knihy mi pomohly získat počáteční náhled na sny a také jsem díky nim sdělovala podvědomí, co je pro mě důležité. Doporučuji jen to, co jsem sama četla.

  • Gareth: Vědomé sny
  • Gato: Brána do věčnosti
  • Merylin Tunneshende: Úsvit jazyka starých nagualů
  • Carlos Castaneda:  Oddělená skutečnost, Příběh síly, Učení dona Chuana, Cesta do Ixtlanu
  • Florinda Donnerová: Bytí ve snění, Sen čarodějky, Shabono
  • F. Bruce Lamb: Čaroděj z Horní Amazonie 

Pokud tě tohle téma nadchne, najdeš samozřejmě mnohem víc literatury a můžeš studovat dosyta dál. Ještě před pár lety bylo na trhu pár knih, teď jsou jich desítky. Od autobiografií a zážitků z Amazonie, přes miliardu snářů po psychologický význam snů. V mnoha učebnicích se můžeš dočíst, jak na to, nebo se dozvědět zajímavé informace o důležitosti spánku z vědeckého hlediska.

Pokud preferuješ audio, nemáš moc času nebo náladu na čtení, můžeš si pustit 2 namluvené knihy od C.Castanedy z youtube. Je super poslouchat to cestou do práce nebo večer před spaním (místo pohádky, haha).

Tak to je pro dnešek vše. Příště třeba o snovém semináři, který jsem zažila v roce 2014 a něco dalšího :)

Snění zdar.


Veškeré vydané články za rok 2019 a 2020 najdeš v knize Rekalibrace Lidské Bytosti