Přirozené návyky vs. moderní BIOHACK

Pokud se zajímáš o své zdraví a dostatek energie, pak ti pravděpodobně nebude cizí pojem ,,biohacking" čili ,,hekování" biologického těla. (Pojem ,,hackovat" můžeš znát z oblasti výpočetní technologie – IT.) Tento termín se začal více objevovat přibližně pět let zpátky.

Obecně se jedná o vylepšování sebe sama v oblasti zdraví, energie a dlouhověkosti na základě práce s tělem a myslí v kombinaci s tradičními i novými doplňky stravy a pokročilými technologickými vychytávkami.

Jednou z prvních oblastí biohackingu bylo otužování, především pak ponory do ledové vody. V tu dobu taky začínal frčet Wim Hof a jeho technika (kombinace dechu, chladu a meditace). Chvilku na to přišlo téma světla a důležitost vystavování se Slunci přes den, stejně tak jako vliv kvality spánku na náš každodenní život. Tyto dvě nejvýznamnější oblasti pak doplňovalo používání podpůrných prostředků z rostlinné říše jako jsou medicinální houby a byliny.

Zároveň bylo předmětem pozornosti mnoho individuálních chemických látek, kdy byl zkoumán jejich vliv na naši činnost jako je: Efektivní detoxikace, fungování mozku, navýšení energie atd.

Asi nejčerstvější novinkou, která se nyní dostává mezi lidi, je používání světelných infra–panelů s červeným světlem pro podporu regenerace, a především doplnění energie pro mitochondrie. (Tomu se budeme ještě věnovat.)

Za posledních pár let se oblast biohackingu obrovsky rozrostla. To s sebou přineslo také nárůst popularity v oblasti sledování nejrůznějších tělesných parametrů ať již invazivními nebo neinvazivními metodami.

Např. u spánku se dá sledovat podíl REM/NREM fází či kvalita (souvislost), během dne pak třeba HRV (variabilita srdečního tepu), což souvisí např. s množstvím stresu či stavem těla po fyzickém výkonu (dostatečná doba pro regeneraci atd.). Pak je možné také sledovat různé markery a parametry rozborem krve (minerály, hormony, prekurzory) a mnoho dalšího.

Biohacking napomohl vrátit do středu pozornosti přístupy a metody dřívějších kultur v kombinaci s nejnovějšími vědeckými poznatky. Cílem toho všeho je jedno jediné: Maximalizovat svůj potenciál a stát se tak v podstatě vylepšenou verzí běžného člověka.

V souvislosti s tím jdou kupředu technologie ke sledování naší fyziologie. Nové metody jsou rychlejší a přesnější ve vyhodnocování parametrů. To vše s cílem objektivně posoudit (= mít v ruce data) vliv a efektivitu daného přístupu, který se pak dále upravuje pro kýžený výsledek.

Zprvu jsem byla z tohoto směru nadšená. Bylo to něco úplně nového, co se jevilo jako cesta k dosažení dokonalého života. Postupem času mi to začalo vadit, protože najednou každý druhý byl biohacker a každý se nějak vylepšoval na základě toho, že jedna ,,autorita" něco prohlásila a ostatní ji následovali, bezmyšlenkovitě kopírovali a vydávali to za svou pravdu. Začala jsem za tím vidět lehký fanatismus a vymývání mozků, kdy člověk ztrácí své vlastní poznání a soudnost.

Uvědomila jsem si, že najednou to, co by mělo být přirozenou součástí každého člověka, bylo považováno za něco extra. Jako třeba ranní vystavování se Slunci nebo noční spánek v dobře zatemněné místnosti.

Co se týká doplňků stravy, myslím, že tento směr již zažil svůj boom, lidé se od něj budou postupně odklánět a vracet se k tomu, co je přirozené, pro všechny, všude a zadarmo. Protože místo svobody byl člověk svým způsobem omezený, a víceméně závislý na tom, jaké úkony dělá každý den nebo co do sebe dává (= jak kvalitní ,,hack" ráno udělá). A jakákoli závislost (byť podporující) je slepá ulička.

Zřejmě je výhodné dát nějakému souhrnu metod zvučnou nálepku, aby to oslovilo co nejvíce lidí. A ideálně vše podpořit vědeckými výzkumy, což se také děje. Je fajn mít prokázanou účinnost nějaké látky či metody na papíře, nicméně člověk, který není úplně odpojený sám od sebe jasně pozná, zda daný přístup přináší nějaké benefity nebo ne.

Ráda bych poukázala na to, že to, co vypadá jako nějaká extra novodobá strategie, je často ve skutečnosti naše přirozenost.

Vystavování se chladu je považováno za otužování, nejedení za hladovění (někdy dokonce stav ohrožující lidský život). Odtrhli jsme se od přirozenosti a uvěřili, že vidět ranní slunce je něco extra. (Je smutnou pravdou, že mnozí lidé vidí vycházet a zapadat slunce pouze párkrát do roka na dovolené.) V dnešní době je normální:

  • Natírat se krémy s titanovou bělobou, které se nedají ani rozmazat
  • Nosit sluneční brýle s UV filtrem a blokovat přirozené světlo
  • Posedávat v parku na lavičkách místo sezení na zemi
  • Preferovat cvičení uvnitř na úkor pobytu venku na čerstvém vzduchu a světle
  • Brát hordy suplementů kvůli optimalizaci a vylepšování se
  • Jíst a trávit jídlo prakticky celý den
  • Sedět večer u televize a hltat všechny ty nesmysly
  • Mít nekvalitní spánek, vstávat na budík, ráno se dopovat kávou
  • Řešit u oběda pracovní záležitosti a nenajíst se v klidu
  • Poslouchat debilní kecy, že pití alkoholu je potřeba trénovat
  • Chodit do práce od pondělí do pátku na 8 či 12 hodin


Mohla bych pokračovat, ale myslím, že je jasné, co tím chci sdělit:

Izolujeme se od toho, čím bychom se měli nechat obklopovat a pouštíme si k tělu to, co by bylo lepší držet daleko od nás.

Vznik a šíření informací v rámci biohackingu bylo podle mě důležitým krokem, protože lidé se o sebe začali víc zajímat. Nicméně i tento (na první pohled) svobodný směr přináší svá omezení, která je nutné překročit.

Nakonec bych to shrnula tak, že biohacker je v podstatě předchůdce moderního metačlověka (o kterém píšu v dalších článcích), protože oba dva se zabývají oblastí energie, zdraví a dlouhověkosti. Jen každý z nich to dělá trochu jiným způsobem, přičemž hlavní prioritou moderního metačlověka je svoboda a nezávislost, tedy neulpívání na ničem a na nikom.


Kateřina Lite / www.SimplyMyWorld.cz



TEXT JE Z KNIHY VÝŽIVA PRO MODERNÍHO METAČLOVĚKA. VEŠKERÉ INFORMACE A MOŽNOST OBJEDNÁNÍ NAJDEŠ TADY.