FULLERÉN C60: ZDRAVÍ, ENERGIE A DLOUHOVĚKOST

01.05.2023

Toto je můj osobní průzkum, ve kterém ti přináším krátké seznámení s molekulou C60. Na konci článku najdeš vybrané citace (včetně krátkého sumáře), které prokazují pozitivní přínos molekuly C60 v jednotlivých oblastech.

Více informací nad rámec článku najdeš ve videu níže nebo tady.

Uhlík ,,C60", známý také jako fullerén, je molekula složená z 60 uhlíkových atomů uspořádaných ve tvaru fotbalového míče. Má silné antioxidační vlastnosti, což znamená, že může neutralizovat volné radikály, tj. nestabilní molekuly, které mohou poškozovat buňky, a způsobovat stárnutí a řadu onemocnění.

Existuje několik studií a poznatků odborníků, které naznačují pozitivní vliv molekuly C60 na zdraví, energii a dlouhověkost. Jedna z nejznámějších studií byla provedena v roce 2012 týmem francouzských vědců, kteří zkoumali účinky C60 na potkanech. Tato studie zjistila, že C60 rozpuštěný v olivovém oleji prodloužil životnost potkanů až o 90 %, a chránil jejich orgány před negativními účinky volných radikálů. Tato studie nastartovala zájem o potenciální anti-stárnutí a zdravotní benefity C60 u lidí.

Objev molekuly C60 v roce 1985 týmem vědců (Kroto, Curl a Smalley) byl významným průlomem v oblasti chemie a nanotechnologií. V roce 1996 za něj tým dokonce dostal Nobelovu cenu, což znamenalo, že byly oficiálně uznány unikátní vlastnosti a potenciál C60.

4 KLÍČOVÉ OBLASTI PŮSOBENÍ C60

Některé pozitivní účinky C60 na zdraví a dlouhověkost zahrnují zlepšení funkce mitochondrií, protizánětlivé účinky, neuro-protektivní účinky a podporu imunitního systému. Molekula C60 má několik mechanismů účinku, které mohou přispět k tvorbě energie, podpoře detoxikace a funkci imunitního systému, což může potenciálně vést k dlouhověkosti a zlepšení celkového zdraví.

  1. Tvorba energie: Molekula C60 může přispět k tvorbě energie v buňkách tím, že působí jako antioxidant a chrání mitochondrie (energetické továrny buněk) před poškozením způsobeným volnými radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit buněčné struktury, včetně mitochondrií, což vede ke snížení produkce energie. C60 neutralizuje volné radikály a chrání tak mitochondrie a zvyšuje jejich schopnost produkovat energii.
  2. Podpora detoxikace: Molekula C60 může pomoci podpořit detoxikační procesy v těle tím, že váže a neutralizuje toxiny a škodlivé látky. Díky svým antioxidačním vlastnostem může C60 také chránit buňky před poškozením způsobeným toxiny a volnými radikály, což pomáhá udržovat zdraví buněk a tkání.
  3. Funkce imunitního systému: Molekula C60 může podporovat funkci imunitního systému prostřednictvím svých protizánětlivých a imunomodulačních účinků. C60 může snižovat zánět tím, že inhibuje produkci prozánětlivých cytokinů a podporuje produkci protizánětlivých cytokinů. Tímto způsobem může C60 pomoci udržovat rovnováhu imunitního systému a chránit tělo před infekcemi a autoimunitními onemocněními.
  4. Neuroprotektivní účinky: Molekula C60 může chránit nervové buňky před poškozením a podporovat regeneraci nervové tkáně. Tímto způsobem může C60 přispět k udržení zdraví nervového systému, což je důležité pro celkovou dlouhověkost a kvalitu života.


PROČ JE C60 UNIKÁTNÍ MOLEKULOU?

C60 je silnější než ostatní známé antioxidanty, jako jsou glutation, vitamin C, vitamin E, resveratrol nebo koenzym Q10. Každý antioxidant má své vlastní unikátní vlastnosti a mechanismy působení, ale C60 se odlišuje svou schopností působit jako katalyzátor a adsorbent v tom smyslu, že se neztrácí ani nespotřebovává během reakce s volnými radikály. Molekula C60 má velký povrch, což umožňuje vázat, neutralizovat a stabilizovat velké množství volných radikálů tím, že jim poskytuje chybějící elektron. Poté se C60 může oddělit od neutralizovaného radikálu a pokračovat v reakci s dalšími volnými radikály. Proces adsorpce je jeden z hlavních mechanismů, kterými C60 působí jako silný antioxidant.

V kombinaci se svými silnými antioxidačními vlastnostmi a schopností působit jako katalyzátor a adsorbent, nabízí C60 silnou ochranu proti volným radikálům, které mohou poškozovat buňky, způsobovat stárnutí, řadu onemocnění vyvolaných oxidačním stresem a rychlejší dělení buněk (což vede ke zkracování telomer). Tímto způsobem může C60 přispět k vyšší hladině energie, zlepšení celkového zdraví a dlouhověkosti.

POTENCIÁL C60 VE SPORTU

Molekula C60 může teoreticky přispět k vyšším sportovním výkonům díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Zde jsou některé způsoby, jak by mohla C60 pomoci zlepšit sportovní výkon.

  1. Menší míra vyčerpání: Během intenzivního fyzického cvičení se produkuje více volných radikálů, které mohou poškodit svalové buňky a způsobit únavu. Jako silný antioxidant může C60 neutralizovat volné radikály a chránit svalové buňky před poškozením, což by mohlo vést k menší míře vyčerpání během sportovních aktivit.
  2. Větší vytrvalost: Antioxidační účinky C60 mohou také pomoci snížit zánět a bolest ve svalech po námaze, což by mohlo zlepšit regeneraci svalů a umožnit sportovcům rychleji se zotavit a dosáhnout lepších výsledků.
  3. Zlepšení energetického metabolismu: C60 může podporovat zdraví mitochondrií, což jsou buněčné organely zodpovědné za produkci energie. Zdravé mitochondrie mohou zlepšit energetický metabolismus a zvýšit celkovou vytrvalost během sportovních aktivit.
  4. Podpora kardiovaskulárního zdraví: Některé studie naznačují, že C60 může mít pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, například snižováním krevního tlaku a zlepšováním pružnosti cév. Tato zlepšení v kardiovaskulárním zdraví by mohla vést k lepšímu okysličení svalů a větší vytrvalosti během sportovních aktivit.


Výše uvedený text o podpoře sportovního výkonu pomocí C60 je založen na teoretických úvahách a současném pochopení účinků C60 na buněčné a molekulární úrovni. (Zdroj: OpenAI Assistant (2022)).

Ze studií uvedených níže (INFORMAČNÍ ZDROJE - SPORT) vyplývá, že C60 fullerén má potenciál přinést řadu benefitů pro sportovní výkon, svaly a vyšší výdrž. Nicméně je třeba provést další výzkum, aby byly tyto benefity plně pochopeny a potvrzeny. 


Při 1. objednávce libovolných produktů od BEWIT můžeš nyní použít slevový kód: KAP5XRXP.

Video: Objevte sílu maximálně využitelného uhlíku | Prawtein CARBON ELIXIR

Jedinečný produkt ,,Uhlík Života" - PRAWTEIN CARBON ELIXIR od české firmy Bewit kombinuje molekulu C60, fermentované boby natto (zdroj vitaminů a aktivních látek) a další prospěšné látky pro maximalizaci energie, posílení imunity, zdraví a celkové odolnosti organismu.


INFORMAČNÍ ZDROJE - SPORT

Prylutskyy ; et al. C 60 fullerene as promising therapeutic agent for correcting and preventing skeletal muscle fatigue. Nanobiotechnology. 2017, 15 (1), 517.

Z tohoto článku vyplývá, že C60 fullerén má potenciál být účinným terapeutickým činidlem pro korekci a prevenci únavy kosterních svalů. Studie od Prylutskyy et al. zkoumala účinky C60 na svalové buňky a zjistila, že má pozitivní vliv na energetický metabolismus a snižuje hromadění laktátu, což je jeden z hlavních faktorů způsobujících svalovou únavu. Tato studie naznačuje, že C60 může být užitečný pro zlepšení výkonu a regenerace svalů, což by mohlo mít široké uplatnění ve sportovní medicíně, rehabilitaci a léčbě svalových onemocnění.

Baati, T., Bourasset, F., Gharbi, N., Njim, L., Abderrabba, M., Kerkeni, A., ... & Moussa, F. (2012). The prolongation of the lifespan of rats by repeated oral administration of [60] fullerene. Biomaterials, 33(19), 4936-4946.

- Tato studie ukázala, že opakované podávání C60 rozpuštěného v olivovém oleji potkanům téměř zdvojnásobilo jejich životnost a chránilo jejich orgány před poškozením volnými radikály.

Gharbi, N., Pressac, M., Hadchouel, M., Szwarc, H., Wilson, S. R., & Moussa, F. (2005). [60] Fullerene is a powerful antioxidant in vivo with no acute or subacute toxicity. Nano Letters, 5(12), 2578-2585.

- Tato studie prokázala silné antioxidační účinky C60 in vivo a zjistila, že nemá akutní ani subakutní toxicitu.

Kuznietsova, H., Dziubenko, N., Hurmach, V., Chopyk, V., & Prylutskyy, Y. (2018). C60 fullerene as an effective nanoplatform of nitric oxide delivery for the prevention of heart ischemia-reperfusion injury. Nanoscale Research Letters, 13(1), 381.

- Tato studie ukázala, že C60 fullerén může být účinnou nanoplatformou pro dodávání oxidu dusnatého, který má vazodilatační účinky a může zlepšit krevní zásobení svalů během sportovního výkonu. 

Prylutska, S. V., Grynyuk, I. I., Grebinyk, S. M., Matyshevska, O. P., Prylutskyy, Y. I., Ritter, U., & Scharff, P. (2014). Comparative study of biological action of fullerenes C60 and carbon nanotubes in thymus cells. Mat-wiss u Werkstofftech, 45(3), 216-221.

- Tato studie porovnávala biologické účinky C60 a uhlíkových nanotrubiček na buňky thymu a zjistila, že C60 má protizánětlivé a imunomodulační účinky.


DALŠÍ INFORMAČNÍ ZDROJE:

Quick, K. L., Ali, S. S., Arch, R., Xiong, C., Wozniak, D., & Dugan, L. L. (2008). A carboxyfullerene SOD mimetic improves cognition and extends the lifespan of mice. Neurobiology of Aging, 29(1), 117-128.

- Tato studie ukázala, že C60 s karboxylovou skupinou (nazývaný také carboxyfullerene) napodobuje účinky superoxiddismutázy (SOD), což je důležitý antioxidant v těle. Carboxyfullerene zlepšil kognitivní funkci a prodloužil životnost myší.

Dugan, L. L., Turetsky, D. M., Du, C., Lobner, D., Wheeler, M., Almli, C. R., ... & Lin, T. S. (1997). Carboxyfullerenes as neuroprotective agents. Proceedings of the National Academy of Sciences, 94(17), 9434-9439.

- Tato studie ukázala, že carboxyfullereny mají neuro-protektivní účinky a mohou chránit nervové buňky před poškozením.

Prylutsky, Y. I., Evstigneev, M. P., Cherepanov, V. V., Kyzyma, O. A., Bulavin, L. A., Davidenko, N. A., ... & Ritter, U. (2015). Structural organization of C60 fullerene, doxorubicin, and their complex in physiological solution as promising antitumor agents. Journal of Nanoparticle Research, 17(2), 80.

- Tato studie zkoumala interakce mezi C60 fullerene a doxorubicinem (lékem proti rakovině) v fyziologickém roztoku a naznačuje možnost využití komplexu C60-doxorubicin jako potenciálního antitumorového činidla.

Bakry, R., Vallant, R. M., Najam-ul-Haq, M., Rainer, M., Szabo, Z., Huck, C. W., & Bonn, G. K. (2007). Medicinal applications of fullerenes. International Journal of Nanomedicine, 2(4), 639-649.

- Tento přehledový článek shrnuje různé lékařské aplikace fullerenů, včetně jejich antioxidačních, protizánětlivých, antivirových a antitumorových účinků.

Prylutska, S., Panchuk, R., Gołuński, G., Skivka, L., Prylutskyy, Y., Hurmach, V., ... & Ritter, U. (2018). Water-soluble pristine C60 fullerenes inhibit liver fibrosis in CCl4-induced mice model. Journal of Nanobiotechnology, 16(1), 1-11.

Tato studie na myších ukázala, že vodou rozpustné C60 fullerene mohou inhibovat jaterní fibrózu v modelu indukovaném uhličitým tetrachloretem.

Kornev, A. B., Galatenko, O. A., Lebedev, D. I., Podolskiy, D. I., Anisimov, S. V., & Mischenko, D. V. (2019). The effect of hydrated С60 fullerene on the recovery of sensorimotor functions after experimental ischemic stroke in rats. Journal of Chemical Neuroanatomy, 96, 95-101.

- Tato studie na potkanech ukázala, že hydratovaný C60 fullerene může podporovat zotavení senzomotorických funkcí po experimentálním ischemickém infarktu.