Celostní přístup vs. instantní řešení

03.06.2021

Následující článek je součástí knihy

Rekalibrace Lidské Bytosti (2),

kterou si můžeš objednat TADY

Kapitola 2: Alchymie života.

Celostní přístup je klíč

Klasický přístup řešení ,,problému", např. v případě regulace tělesné hmotnosti (přibírání/hubnutí) mi nikdy nepřirostl k srdci. Stejně tak jako prášky a antidepresiva nic neřeší. Dlouho jsem ale netušila, co s tím. S jakou alternativou přijít, abych sama na sobě pocítila změny.

Nyní už vím, že jde o optimalizaci fungování během dne a zajištění odpočinku a regenerace během spánku. To způsobí postupné získání většího množství energie tak, aby každý z nás mohl fungovat jako plnohodnotná bytost. A cítit se tak lépe.

Je přitom jedno, zda se jedná o cíl snížit tělesnou hmotnost, vyladit psychiku nebo si zlepšit zdraví. Tvoří nás komplexní systém a tak jde jedno ruku v ruce s druhým. (Metafyzika, psychosomatika atd.)

V případě optimalizace tělesné hmotnosti zapomeň na stravování podle rozepsaného jídelníčku a chození do klimatizovaného a přesvíceného fitka. Nic z toho není potřeba k tomu, aby ses začal/a cítit lépe.

Vzhled je ,,pouze" výsledek veškerých složek našeho života.

Je snazší vytvořit a dát ti přesně propočítaný výživový plán podle šablony, než tě vidět jako komplexní bytost s celým tvým vývojem. Jít s tebou tam, kde je to nepříjemné. Tam, kde leží příčina, která časem vedla k přenastavení mysli a následné restrukturalizaci těla - do podoby s funkcemi, které ti nevyhovují a jsou omezující.

Přístup založený na počítání kalorií a vážení jídla tě nenaučí nic o svém těle a fungování. Pevně věřím, že ti tato kniha pomůže, jak porozumět sám/sama sobě - svému tělu a mysli. Cílem není dodržovat doporučení postavená na principu fitness přístupu. To přenechme soutěžícím a závodníkům v této oblasti, kteří pro medaili obětují své zdraví a mysl.

Místo dodržování rozpisu je třeba rozhodnout se pro změnu, být k sobě upřímný/á a mít trpělivost. Žádná nesmyslná omezení ani restriktivní diety. Žádné nízkotučné produkty nebo jedení kvant sacharidových jídel 5x denně.

Prvním krokem jsou informace, vysvětlení a doporučení. Pak přichází na řadu postupná optimalizace skrz naslouchání signálů tvého těla, vyhodnocování a upravování.

Instantní řešení?

Hledáme rychlá řešení nápravy svého stavu. Chceme vše vyřešit hned, protože nést zodpovědnost za naše rozhodnutí se pojí s nelibými pocity, které nechceme cítit.

Pokud je v těle nějaký problém, též nenastal ze dne na den a tělo potřebuje čas přeprogramovat se.

Místo rychlých výsledků, které kolísají nahoru a dolů, ti nabízím cestu poznání sebe sama. Aby se tak vrátila moc do tvých rukou, kam také patří. Proces přeměny a optimalizace životosprávy ti dá právě tolik, kolik tomu dáš ty. Nemohu tě zachránit ani vyřešit věci za tebe. Místo toho nabízím informace a svou osobní zkušenost.

Nejvyšší prioritu má pochopení sebe sama - jak funguješ. Naučit se reagovat na potřeby těla. Zdravé a funkční tělo je na prvním místě - poté vzhled - ten jde ruku v ruce s chápáním sebe sama.

Vycházím primárně z přirozených principů, které platí pro každého a jsou beznákladové. Tyto principy jsou pilířem vědomého přístupu, neboť tě povedou k naslouchání tvého vnitřního hlasu.

Lidé si někdy myslí, že nerozumí sami sobě, a proto potřebují za někým jít - kdo jim řekne, kým jsou a jak fungují. Ve skutečnosti ztratili - vlivem životních událostí - kontakt sami se sebou. Neslyší svůj vnitřní hlas a cítí se bezradní.

Pokud neslyším sama sebe, nezbývá než jít za někým, kdo mi řekne, co mám dělat. Poradí mi. - Ve skutečnosti jde o to, že nemám čas/anebo energii dát si tu práci a navázat znovu kontakt se svým tělem a myslí, který jsem tak nějak ztratila cestou životem.

...Pokračování v dalším článku.


Kateřina Lite / SimplyMyWorld.cz